Fotografický festival Fotosféra v Prahe

Posted on nov 10, 2014
Fotografický festival Fotosféra v Prahe

11. októbra 2014 sa v Prahe Holešoviciach konal fotografický festival Fotosféra. Zúčastnili sa ho aj zvučné mená českej fotografie ako Jindřich Štreit, Antonín Kratochvíl či Jan Saudek. Organizátori však pri zostavovaní programu oslovili aj DierkovuKomoru.

Fajnový fotografický festival Fotosféra v Prahe DierkovaKomora.sk

Vďaka tejto ponuke sa mohli návštevníci La Fabriky pristaviť pri stolíku s dierkovými komorami a pozrieť si fotografie, ktoré sme so sebou priniesli. V spolupráci s českým fotografom Zdenkom Bakšteinom sme odpovedali na otázky fotografov, ukazovali ako camera obscura funguje a diskutovali o radostiach a ťažkostiach fotografovania pomocou pinhole fotoaparátov. Organizátori pripravili tlačové materiály o základoch a princípoch dierkových komôr a taktiež vytlačili nálepky propagujúce stránku DierkovaKomora.sk so sloganom „Urob dierku do sveta“. Úprimne ma potešil záujem okoloidúcich, ktorí sa pri nás zastavili aj napriek tomu, že hneď vedľa prezentovali svoje novinky najväčšie značky na trhu s digitálnymi zrkadlovkami.

Fajnový fotografický festival Fotosféra v Prahe DierkovaKomora.sk

V rámci programu bola zaradená aj prezentácia pinhole fotografií v jednej z miestností La Fabriky. Na plátno sa premietali fotografie českých a slovenských fotografov. DierkovuKomoru a Slovensko tu so svojimi fotkami reprezentovali Andrea Ehrenreich a teda aj ja (Jozef Pajerský).

Fajnový fotografický festival Fotosféra v Prahe DierkovaKomora.sk

Festival Fotosféra nebol však len o dierkových komorách. Viac o programe a prípadných budúcich ročníkoch sa dočítate na oficiálnej stránke festivalu: http://2014.festival-fotosfera.cz/

Kompletnú fotogalériu z tohto ročníka nájdete tu: http://2014.festival-fotosfera.cz/fotogalerie-z-festivalu-fotosfera/

Na záver by som len chcel poďakovať organizátorom za možnosť prezentovať tento dnes netradičný spôsob fotografovania na festivale plnom najnovšej digitálnej techniky. Verím, že o rok nájdeme opäť istú formu spolupráce.

Autori posledných dvoch fotografií použitých v článku sú organizátori Festivalu Fotosféra.

Jozef P.