Pinhole na skautskom tábore

Posted on sep 1, 2014
Pinhole na skautskom tábore

V auguste sa nám podarilo zorganizovať ďalší workshop pinhole fotografie. Tentokrát sme sa dostali do skautského tábora neďaleko Fačkova. Na lúke pod Kľakom tu táborili skauti z Petržalky, členovia 47. zboru skautov- Roty Ferda Mravca.

workshop_dierkovakomora_skaut_02

Výzvou bolo vytvoriť v prírode tmavú komoru na vyvolanie papierových negatívov. Nakoniec nám tri koly a celtovina vo vnútri iného stanu zabezpečili absolútnu tmu aj počas slnečného dňa. „Teepee tmavá komora“ v improvizovaných podmienkach výborne poslúžila na ukážku vyvolávania a stvorenia fotografického obrazu takpovediac z ničoho.

improvizovaná "teepee tmavá komora"

Improvizovaná „teepee tmavá komora“

Skauti sa v komore postupne prestriedali a pred vstupom normálne vznikol rad, kde netrpezlivo čakali až uvidia, čo to vlastne odfotili. Po prvých pokusoch vládlo na ich tvárach mierne sklamanie, keďže sa nám podarilo vyvolať len machule a svetelné odkazy mimozemšťanov. To však bolo razom preč, keď sa niekomu podaril prvý záber. Otázky čo odfotiť, ako to odfotiť, ako dlho to nechať otvorené, kde to prilepiť a pod. sa hrnuli z každej strany a výsledky sa postupne zlepšovali. Niekedy ako statív poslúžila krabica, inokedy kôl zabitý v zemi. Niektorí to skúšali aj z ruky, ale tieto zábery boli takpovediac z kategórie abstraktného umenia.

workshop_dierkovakomora_skaut_09

Ako to na tábore vyzeralo, si môžete pozrieť na nasledujúcich fotografiách. Sú tu aj výsledné zábery z krabičiek zmenených na dierkové komory. Nie sú to skeny, ale len digitálne prefotené negatívy. Originály sa skautom páčili a tak si ich vzali so sebou :)

workshop_dierkovakomora_skaut_06

workshop_dierkovakomora_skaut_13

workshop_dierkovakomora_skaut_08

workshop_dierkovakomora_skaut_14

workshop_dierkovakomora_skaut_10

workshop_dierkovakomora_skaut_11

workshop_dierkovakomora_skaut_15

workshop_dierkovakomora_skaut_16

workshop_dierkovakomora_skaut_17

workshop_dierkovakomora_skaut_18

workshop_dierkovakomora_skaut_05

workshop_dierkovakomora_skaut_19

workshop_dierkovakomora_skaut_01

workshop_dierkovakomora_skaut_04

workshop_dierkovakomora_skaut_03

 

 

Vďaka skauti z Roty Ferda Mravca, cítili sme sa u vás super a sme radi, že ste sa pri fotení pomocou camery obscury nielen zabavili ale aj niečo nové dozvedeli. :)

Jozef P.

Viac o skautingu sa dočítate na:
http://skaut.sk/
http://skauting.sk/
http://47rfm.sk/