Urob dierku do sveta!

Posted on apr 24, 2014

Ahojte, vítam vás na webe DierkovaKomora.sk.

Čo to je? Prečo to je? Ako to vzniklo?

Na začiatok len v skratke o dierkovej komore, pinhole alebo camere obscure. Na fotografovanie nepotrebujete vždy objektívy. Niekedy vám stačí namiesto toho malá dierka, cez ktorú dopadne svetlo na svetlocitlivý materiál. Nič viac. (viac o histórii a princípe dierkovej komory sa neskôr dočítate v samostatnom článku)

Nápad vytvoriť web  DierkovaKomora.sk mi skrsol v hlave približne pred rokom a pol. Snažil som sa nájsť fotografie Slovákov, ktorí fotia na pinhole a musel som sa preklikať mnohými stránkami, kým som nejaké galérie našiel. Pomyslel som si teda, že by nebolo zlé, keby existovala nejaká stránka, na ktorej by mohol každý prezentovať pár svojich fotiek a odkazovať odtiaľ na svoje portfólio. K tomu nejaké info o dierkových komorách, špecifikách pri fotení, vyvolaní filmu a to už sa dostávame k tomu, čo sa tu bude o pár týždňov nachádzať. Tento nápad som nosil v hlave, z času na čas som o ňom rozmýšľal intenzívnejšie, inokedy zas menej. Ale nikdy som sa nedostal k tomu aby som reálne začal niečo robiť.

Do toho sa priplietol výber bakalárky. Blik, žiarovka zasvietila a rozhodol som sa tento projekt realizovať aj v rámci bakalárskej práce na FMK UCM v Trnave. Diera do sveta to asi nebude, ale aj taká dierka by bola fajn. Veď pri fotení camerou obscurou je dierka snáď najdôležitejšia. :)

Momentálne sa stránka nachádza na začiatku svojho verejného života a zatiaľ je chudobná na informácie a aj galérie. Články súvisiace s fotografovaním na pinhole budem pridávať postupne v priebehu nasledujúceho mesiaca. Čo sa týka samotných galérií, chcel by som aj touto cestou poprosiť všetkých, ktorí fotia alebo niekedy niečo nafotili dierkovou komorou a majú záujem pridať sa, napíšte na email info@dierkovakomora.sk.  Urobme spolu dierku do sveta, alebo teda na začiatok do Slovenska.

Ak vás tento netradičný spôsob fotografovania zaujal a nechcete prísť o najnovšie články, sledujte DierkovuKomoru na sociálnych sieťach.

Prajem vám príjemné prehliadanie fotografií a teším sa na vašu ďalšiu návštevu.

Jozef Pajerský
administrátor