Pinhole workshop v múzeu

Posted on jún 27, 2016
Pinhole workshop v múzeu

Počas konania výstavy v Pohronskom múzeu v Novej Bani sme zorganizovali aj workshop pre študentov Gymnázia Františka Švantnera a žiakov navštevujúcich Základnú umeleckú školu v Novej Bani. Workshop sa konal v priestoroch múzea, kde sme spolu vytvárali dierkové komory z rôznych krabíc. V improvizovanej tmavej komore sme si následne fotografie vyvolali.

workshop_Nova_Bana_20

 

Nikto zo zúčastnených nemal doteraz osobnú skúsenosť s fotografovaním pomocou pinhole fotoaparátu a ani nemali možnosť skúsiť si vyvolávanie fotografií v tmavej komore. Pojmy ako vývojka či ustaľovač boli pre nich novinkou. Celý tento proces bol pre nich zaujímavým zážitkom, ktorý ich bavil, ale zároveň aj niečo nové naučil. Všetci boli zvedaví, pýtali sa, skúšali, debatovali. S takými skupinkami je radosť pracovať. Som veľmi rád, že sa im na workshope páčilo. Opäť sa mi potvrdilo to, že obetovať voľný čas na takéto aktivity je super pocit :)

workshop_Nova_Bana_19

Samozrejme, niektoré fotografie nám nevyšli podľa predstáv. Najčastejším problémom bolo vnikanie parazitného svetla do krabíc. Po menších úpravách však druhé pokusy vyšli lepšie. Študenti najčastejšie fotografovali budovu radnice, v ktorej sídli Pohronské múzeum, alebo sa zamerali na okolité stavby a ulice. Fotografovali sme na fotografický papier počas slnečného dňa a expozičné časy sa pohybovali okolo 30 sekúnd. Ako statív poslúžili rôzne pomôcky ako napr. peňaženka, zábradlie alebo vlastné ruky.

workshop_Nova_Bana_25

Okrem dierkových komôr, ktoré sme si na mieste vyrobili si mohli žiaci vyskúšať pinhole fotoaparáty z dreva. Sú to fotoaparáty, ktoré mám už viackrát odskúšané a ak sa niekomu nedarilo urobiť fotografiu, s ktorou by bol spokojný, pomocou týchto drevených fotoaparátov to išlo jednoduchšie.

workshop_Nova_Bana_32

 

Viac fotografií z priebehu workshopu si môžete pozrieť tu: