Vernisáž: Výstava Dierková Komora v Novej Bani

Posted on apr 10, 2016
Vernisáž: Výstava Dierková Komora v Novej Bani

Vernisáž výstavy prebehla 8. apríla 2016 v priestoroch Pohronského múzea v Novej Bani. Osobne sa na vernisáž podarilo pricestovať štyrom zo siedmich autorov. Poďakovanie za osobnú účasť teda patrí Petrovi Minárikovi z Bratislavy, Michalovi Kurotovi zo Žiliny a najvzdialenejšiemu fotografovi Ondrejovi Rychnavskému z malej dedinky Richnava na východe Slovenska. Ostatní sa z rôznych dôvodov nemohli zúčastniť, ale napriek tomu dali o sebe vedieť a zaželali nám všetko dobré. Ďakujeme!

Dierkova_Komora_Nova_Bana_03

Na úvod sa k návštevníkom prihovorila riaditeľka Pohronského múzea Katarína Konečná. Niekoľko mojich slov o pozadí vzniku výstavy, o motivácii k takejto tvorbe a o vystavených fotografiách ukončilo tento oficiálny úvod a spoločne sme sa presunuli k samotným fotografiám.

Vernisáže sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí z blízkeho okolia a vládla tu taká rodinná atmosféra. Rozhovory o fotografiách, o technike, o fotoaparátoch, o Novej Bani alebo o hocičom inom. Pri malom občerstvení sa tvorili rôzne diskusné skupinky a každá si našla svoju tému.

Dierkova_Komora_Nova_Bana_04

Keď som sa tak prechádzal pomedzi debatujúce skupinky a sem tam ma niekto pristavil s krátkym poďakovaním za zorganizovanie takejto výstavy priamo v Novej Bani, mal som pocit, že to celé malo zmysel. Popri práci a písaní diplomovky som si našiel čas aj na oslovovanie autorov, následnú komunikáciu a celkovú prípravu výstavy. Samozrejme, že mi to ukrojilo z voľného času a pár hodín zo spánku, ale v momentoch, keď sa to už naozaj deje a vy to cítite, vnímate a prežívate priamo na mieste s ďalšími blízkymi alebo novými osobami, tak vtedy si poviete, toto je ono. Pozri sa okolo. Koľko ľudí ma dnes krajší večer, dozvie sa a zažije niečo nové, spozná nových ľudí. Je to príjemný pocit, keď viete, že ste k tomu nejako prispeli :)

Dierkova_Komora_Nova_Bana_11

Ako to na vernisáži vyzeralo si môžete pozrieť na fotografiách a videách nižšie. Ďalšie dva albumy s fotografiami nájdete aj na Facebooku. Jeden je tu a druhý zase tu.

Reportáž v Správach RTVS (od 45:04)

RTVS_still

rozhovor pre Televíziu Panoráma zo Žarnovice

Plagáty a pozvánku k výstave pripravila Petra Debnárová