Pozvánka: Výstava Dierková Komora v Novej Bani

Posted on apr 2, 2016
Pozvánka: Výstava Dierková Komora v Novej Bani

Výstava Dierková Komora v Pohronskom múzeu v Novej Bani je prvou spoločnou výstavou autorov z portálu DierkovaKomora.sk. Siedmi autori vo svojich výstavných sériách predstavujú svoj osobitý prístup k tvorbe pomocou camery obscury.

Na to aby vznikla fotografia, nepotrebuje človek najmodernejšie fotoaparáty a vyleštené objektívy. Niekedy k tomu postačí krabica od topánok, škatuľka od zápaliek alebo iná svetlotesná krabička, do ktorej sa urobí maličká dierka. Camera obscura, dierková komora, pinhole. Viaceré pomenovania, rovnaká technika. Technika, pri ktorej na zhotovenie fotografie postačí len dierka a svetlocitlivý materiál. Princíp camery obscury bol známy už pred naším letopočtom, ale svojich fanúšikov má aj dnes.

 

Plagát k výstave Dierková Komora

Plagát k výstave Dierková Komora, autorka Petra Debnárová

Andrea Ehrenreich, slovenská architektka žijúca vo Viedni, na svojcih farebných fotografiách zostáva verná svojej profesii a architektúra sa premieta aj do jej fotografiií. Peter Minárik čiernobielymi ultraširokouhlými zábermi predstavuje rôzne pohľady na hlavné mesto Bratislavu. Veľmi aktuálnu tému spracúva Jakub Ľudma. Už od roku 2009 dokumentuje pomocou dierkovej komory ľudí hľadiacich do rôznych typov obrazoviek. Štúdiu vlastného „ja“ vidíme na fotografiách Ondreja Rychnavského z malej dedinky Richnava. Michal Kurota panoramatickými fotografiami ponúka návštevníkom pohľad na svoje rodné mesto Žilina. Zaujímavosťou je, že jeho fotografie vystavené v Pohronskom múzeu sú zhotovené pomocou historickej techniky bromolejotisku. Juraj Klas pomocou pomalej techniky dierkovej komory zachytáva „existenčné zátišia“ a tak reaguje na zmeny, ktoré sa dejú v urbanistickom prostredí našich miest. Jozef Pajerský pomocou vlastnoručne vyrobenej drevenej krabičky zobrazuje nájdené prírodné zátišia v okolí rodnej obce Voznica.

Vernisáž: 8. apríl 2016 o 17:00
Výstava je otvorená od 8. apríla 2016 do 19. júna 2016

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1077335822321302/

Vystavujúci autori: Andrea Ehrenreich, Juraj Klas, Michal Kurota, Jakub Ľudma, Peter Minárik, Jozef Pajerský, Ondrej Rychnavský

Miesto konania:
Pohronské múzeum Nová Baňa
Bernolákova 2
www.pohronskemuzeum.sk
www.DierkovaKomora.sk

1 Comment

  1. Vernisáž: Výstava Dierková Komora v Novej Bani |DierkovaKomora.sk
    22. júna 2016

    […] Plagáty a pozvánku k výstave pripravila Petra Debnárová […]